مستحبات نماز
سؤال 1: اگر كسی نمازش را سر وقت می‌خواند اما با دقت نمی‌خواند و مدام نگاهش به این طرف و آن طرف است آیا نمازش قبول است؟
جواب: اگر نماز را به طور صحیح و با رعایت شرایط به جا آورد تكلیف ساقط است البته هرچه توجه و حضور قلب بیشتری داشته باشد و مستحبات نماز را رعایت نماید ثواب بیشتری به او عطا می‌شود، و اول وقت نماز خواندن ثواب بیشتری دارد. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, ص420 و439, م751)
سؤال 2: آیا اذان و اقامه در نماز مستحبی لازم است؟
جواب: اذان و اقامه فقط در خصوص نمازهای واجب یومیه است. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م916)
سؤال 3: نمازهای شكسته اذان و اقامه دارند یا نه و همچنین تعقیبات دارند یا نه؟
جواب: بلی، نمازهای شكسته اذان و اقامه دارند و تعقیبات مستحب نیز دارند تنها نافله نمازهای ظهر و عصر ساقط است و نسبت به نافله نماز عشاء می‌فرمایند: به رجاء مطلوبیت مانعی ندارد. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م767)
سؤال 4: آیا می‌شود در قنوت به فارسی دعا كرد؟ حال اگر نمی‌شود، در قنوت نماز و یا نماز غفیله، اگر برای انسان مشكلی پیش آمده باشد و خواسته باشد در نماز دعا كند تا رفع مشكل شود و نتواند به عربی بیان كند باید چه كرد؟ (مرجع تقلید آقای مكارم شیرازی)
جواب: به نظر آیت الله مكارم دعا كردن به غیر عربی در نماز اشكال دارد، بعد از نماز به فارسی دعا كنید انشاء الله كه مستجاب شود.(ر.ک توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی, م1016)
سؤال 5: قرار گرفتن بینی بر روی مهر بنا بر آنچه كه مرسوم است آیا وجه شرعی دارد؟
جواب: مستحب است شخص نماز گزار در سجده بینی را به مهر یا چیز دیگری كه سجده بر آن صحیح است بگذارد. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م1091)
سؤال 6: آیا ركوع زنها و مردان از نظر شرعی با هم فرق دارند؟
جواب: مستحب است مردان در ركوع دستان خود را بر زانوها بگذارند ولی برای زنان مستحب است دست را از زانو بالاتر بگذارند و زانوها را به عقب ندهند. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م1043 و1044)
سؤال 7: در ركعت اول و دوم هر نماز در خواندن سوره، چه سوره‌های سفارش شده است؟
جواب: مستحب است در تمام نمازها در ركعت اول سوره قدر و در ركعت دوم سوره توحید را بخوانند. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م1018)
صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات میباشد
CopyRight © andisheqom.com 2001 - 2010