امروز:
سه شنبه 3 بهمن 1396
بازدید :
1625
انقلاب، آينده، بينشها و چالشها
ـ صبح سخن
صبا به تهنيت پير مي فروش آمد
كه موسم طرب و عيش و ناز و نوش آمد
هوا مسيح نفس گشت و خاك نافه گشاي
درخت سبز شد و مرغ در خروش آمد
ز فكر تفرقه باز آي تا شوي مجموع
به حكم آن كه چوشد اهرمن سروش آمد
بهمن سال 57، بهاري زيبا و دلپذير بود كه زمستان و يخبندان زمين و زمان را به شكوفايي و شادماني تبديل كرد و حماسه‎اي آسماني در حافظه تاريخ پديد آورد. پيروزي «خون بر شمشير» و «مشت بر گلوله» را در برابر چشم جهانيان ترسيم كرد و طلوع طلايي اميد و ايمان و اطمينان ملتي بزرگ و بزرگوار را با «انفجار نور» تجلي ساخت انفجاري از روشنايي كه در آن سران سيه سرشت استكبار، حيران و نالان تمامي راههاي انديشه را بر خود بسته يافتند و چونان كابوسي دير باور، خود را با امواجي چشمگير و عالمگير از همت و حماسه، ايمان و ارمان و شيريني و دلنشيني دلهاي مستضعفان رو به رو ديدند.
«زر و زور و تزوير» با شيوه‎هايي شيطاني در دستور كار آنان قرار گرفت، تا زماني با آوار مشكلات و سختيها، برهه‎اي با چنگال محدوديتها و كاستيها و موقعي نيز با سر نيزه خونبار هجمه‎ها و حمله‎ها. ريشه‎هاي رشد و بالندگي انقلاب را بخشكانند و انبوه اندوه را بر دلهاي بيدار و دشمن ستيز دين باوران ريزان سازند.
اينك كه بيست و چهارمين بهار پيروزي اين حركت عظيم و عزيز را پيش رو داريم و نهضتي بزرگ و سترگ را به جهانيان اميدوار عرضه كرده‎ايم، بسيار مناسب مي‎نمايد با هم نگاهي به شيوه‎هاي دشمن در حركتهاي پيدا و پنهان كنيم و ريشه‎هاي هر يك را در آيينه آسماني قرآن و كلام پاك معصومان ـ عليهم السّلام ـ از نظر بگذرانيم تا مددكار اطمينان بخش و مشعلي شعله ور در تيرگيها و تاريكيهاي پديد آمده به دست دشمن باشد و فردا و فرداها را بتوانيم با روشناي اين فانوس فروزان به خوبي بنگريم و به بنية «بالندگي» و «پايندگي» دست يابيم، كه اين رسالت راستين تمامي شيفتگان شايسته «انقلاب»، «امام» و «اسلام» بوده و هست و خواهد بود.
ـ بيداري نابهنگام
«دانيل پاتيس» رئيس انستيتوي پژوهشهاي سياست خارجي آمريكا در سميناري كه در پاييز سال 68 در شهر استانبول تركيه برگزار شد، بيداري نابهنگام سران استكبار را در برخورد با انقلاب ايران اين گونه بيان كرده است:
«ما تا ده سال حساسيت خاصي نسبت به اسلام نداشتيم، اما امروز اين طور نيست و همه ما نسبت به اين پديده جديد در ايران و برخي از كشورهاي ديگر، بايد با حساسيت بيشتري برخورد كنيم. امروز مسلمانان به ايران نظر دارند و از آن الگو برداري مي‎كنند. امروز ايران براي مسلمانان همانند يك آزمايشگاه است، اگر اين تجربه موفق شود، جسارت مسلمانان كشورهاي ديگر هم بيشتر خواهد شد.»[1]
نوميدي دشمن در رويارويي نظامي و اقتصادي، او را بر ‌آن داشت كه تدبيري بنيادين و چاره‎اي فراگير بينديشد، با نگاهي ژرف و درس آموز، دو حركت بزرگ در مقابله با انقلاب ايران مي‎توان مشاهده نمود:
1. پي بردن به جامعيت، برتري و پويايي دين اسلام و آگاهي از آموزه‎هاي حركت ‌آفرين آن.
2. شناخت درست نسبت به عظمت پاسداران وحي، رحانيت و محبوبيت آنان در بين توده‎هاي مختلف مردم به عنوان رهبر، مرجع، محقق، مبلغ و در پي آن خدشه وارد نمودن به ارزش آنان و كمرنگ كردن علاقه مردم با پخش شايعه‎ها، ايجاد تهمتها، پراكندن دروغها و سرانجام جداسازي تمامي اقشار بويژه جوانان از عالمان وابسته و روحانيون دلسوز كه پناهگاه واقعي مردم‎اند.
ـ ماموريت روشنفكران يا اصلاحگران!
«روشنفكر»، «اسلام شناس»‌، «اصلاحگرا» و يا «انديشمند» واژه‎هايي است كه گاه بار گراني به دوش ملتهاي مستضعف و مسلمان بوده است. زيرا افرادي خام، تاريك دل و دست آموز استكبار كه دشمن همانند مهره‎اي نقش آفرين در لحظه‎هاي مناسب و در عرصه‎هاي گوناگون جامعه از آنان استفاده مي‎كند، به دور از هر نوع بينش درست و يا دانش كافي، گام در راه پرداخت و بيان آموزه‎هاي ديني مي‎گذارند و با قلم خود، سخن بيگانه را به شيوه‎اي پر جاذبه و با تبليغات دلفريب براي عده‎اي ناآگاه و يا احساساتي ـ كه پاره‎اي نيز در صدد دانستن درست هستند ـ بيان مي‎كنند.
اينان طوطي صفت بر پايه‎هاي باورهاي ديني و الهي هجوم مي‎برند و با سخنان به اصطلاح روشنگرانه خويش بدون آنكه در صدد تحقيق و يا تعميق افكار خود باشند به دور از محفل عالمان آگاه و وارسته، زبان به انتقاد، ايراد و يا ريشخند احكام دين مي‎گشايند و سياست سياه استعمار را بدون هر گونه تحليل و ژرف نگري در دستور كار خود قرار مي‎دهند. پاره‎اي از حركتهاي استكبار در اسلام زدايي، ايجاد شك و ترديد در جامعيت دين و دور نمودن اقشار مردم بخصوص تحصيل كردگان از صاحبان فكر و انديشه كه در دهه سوم انقلاب رخ نشان مي‎دهد و يا شتاب بيشتري مي‎يابد عبارتست از:
1. زير سوال بردن دين، مذهب و بنياد خدا پرستي از راه نوشتن مقاله و نگارش كتابهاي مختلف درباره قداست معرفت ديني، حقانيت مذهب و...
2. ايجاد ترديد و يا استهزا نسبت به احكام اسلام و باورمنديهاي مذهبي مانند امامت، ولايت، ولايت فقيه، مرجعيت و تقليد و...
3. ايجاد روحيه ناسيوناليستي، باستان گرايي، ملي گرايي و رواج روحيه ميهن دوستي به جاي عشق به فرهنگ و آيين.
4. ساخت و پرداخت داستان، شعر، فكاهي، قصه و... درباره خوار نمودن عالمان ديني و پژوهشگران وارسته اسلامي.
5. تلاش فراگير در راه كشانيدن ملتهاي مسلمان ـ بويژه جوانان ـ به پوچي، نوميدي، سرخوردگي، خود باختگي، غرب باوري و پذيرش روحيه ضعف و سستي در برابر ناتواني خود و قدرت و عظمت بيگانگان.
6. تحريف تاريخ و واژگون سازي حوادث ملل گذشته در راه برتري و استيلاي استكبار.
7. رواج ايدئولوژي و مباني فكري و فرهنگي غربي و «ايسم»‎هاي وارداتي همانند: «اومانيسم»، «ليبراليسم»، «سوسياليسم»، «ناسيوناليسم»، «سكولاريسم»، «پلوراليسم» و...
8. دميدن روحيه سعادت خواهي از راه جدايي فكر و انديشه از سياست و رسيدن به ذكر و صلوات، پژوهش روحيه تولي و تبري، عشق به حضرت مهدي ـ عليه السّلام ـ و... بدون توجه به جهان اطراف و نقشه‎هاي دشمن.
9. تزريق فرهنگ غرب در باورهاي اجتماعي اقتصادي و فرهنگي مردم از راه به نمايش گذاشتن آداب، رفتار، گفتار و زندگي فرهنگيان و باليدن و نازيدن به فرنگي مآبي.
10. طرح شعارهاي فريبنده سياسي همانند دموكراسي، برابري، آزاديخواهي و آزادي براي زمينه سازي ولنگاريهاي اخلاقي، هرج و مرجهاي عقيدتي و دوري از ارزشهاي والاي الهي همانند عدالت، استقلال و آزادي خدادادي.
11. بهره گيري ناروا از نظام آموزشي در راه زدودن انديشه‎هاي ناب اسلامي با نام دانش ترقي، تمدن، پيشرفت، آزادي و استفاده از مطبوعات به طور چشمگيري در اين راستا.
12. رخنه در تشكلها و مجموعه‎هاي انقلابي مذهبي و تلاش در گمراه كردن آنان و به بيراهه كشاندن انسانهاي پر جنب و جوش و بدون تحليل و بينش.
13. كوشش حساب نشده دقيق و گام به گام در كنار گذاشتن روحانيت متعهد و دلسوز با بهانه‎هاي مختلف و گاه دست آويزهاي عوام پسند.
14. به زير سوال بردن چهره افراد چشمگير و قابل اعتماد مردمي با برچسبهاي گوناگون همچون انحصار گر، قدرت طلب، سر سپرده، جاسوس، رشوه خوار و... .
15. پديد آوردن دشمن و كشمكش بين شخصيتهاي روحاني و مسوولان كشوري و كشاندن اين اختلاف بين صفوف به هم فشرده ملت از راه، حزب بازي، گروه بندي، باند بازي، و نيرومند كردن اقليتهاي وابسته.
16. رواج و گسترش فساد و فحشا ـ در چهره‎هاي مختلف با ابزار گوناگون ـ در جامعه
17. به وجود آوردن آشفتگي، نا امني، هرج و مرج و تشكيل شبكه‎هاي جاسوسي براي پيشبرد نقشه‎هاي استكبار.
18. پرهيز دادن مردم ـ بويژه قشر مقدس و مذهبي ـ از وارد شدن در كارهاي سياسي و كشوري.
19. وادار سازي دولتمردان و صاحب نظران مطرح در جامعه به پيروي از سياست استكباري جهانخواران و استعمارگران.
20. به دست گرفتن رهبري جامعه و دور نمودن اقشار مختلف مردم و تحصيل كردگان از روحانيت با طرح شعارهاي انقلابي و آزاديخواهانه و... [2]
ـ روشناي بينش؛ تابناكي انديشه
رسالت دلدادگان به دين و شيفتگان ارزشهاي انساني اسلامي ضرورت بينشي برتر و دانشي افزونتر را نسبت به آرمانهاي دشمنان مي‎طلبد. آنان كه دل در گرو ولايت و رهبري دارند، بيشتر از ديگران، نيازمند آينده نگري بوده و هماره بايد هوشيار و آماده دفاع از ارزشهاي والاي الهي باشند. توجه به اين نكته كه ناپلئون مي‎گويد:
«من از صداي قلم روزنامه‌‎ها بيش از صداي گلوله مي‎ترسم.» و يا كارتر رئيس جمهور اسبق آمريكا گفته است: «يك دلار براي تبليغات بالا تر از ده دلار براي تسليحات است.»[3]
بيانگر اين حقيقت تلخ است كه: «دشمن، دشمن است و دشمني شيوه هميشه او، خامي ناداني است كه او را فارغ از توطئه عليه خود بدانيم و يا دلسوز و مهربان به سرنوشت خويش بشماريم.» همانگونه كه امام علي ـ عليه السّلام ـ مي‎فرمايد: «اگر تو در خواب فرو روي دشمن بيدار است و مراقب اعمال و رفتار تو... (تا در لحظه‎اي مناسب خنجر زهر آگين خويش را در قلب تو فرو كند.)
مناسب است در سالگرد آغازين روزهاي بهار آزادي بار ديگر مروري عبرت آموز و درس آفرين نسبت به وظايف خود در روزها، هفته‎ها و سالهايي كه پيش رو داريم بيفكنيم و از واژه‎هاي هر عبارتي مشعلي براي اينده خود بيفروزيم تا در غبار به پا شده توسط دشمن ره به بيراهه نبريم.
[1] . نك: مجله 15 خرداد، س صفر، ديماه 69.
[2] . نهضت امام خميني (ره)، ش ج 3، ص 1 تا 200 ( با تلخيص فراوان).
[3] . رك‌: پژوهش در تبليغ، اهميت تبليغ، محمد تقي رهبر.
@#@
الف) پي ريزي، استحكام و تكامل باورهاي ناب فرهنگي
پديده جهل و بي سوادي، ظلمت اختلاف و درگيري، خمودي و بي حالي، تفرقه و سوء ظن به يكديگر، تحقير و استهزا ديگران. خودمحوري و دوري از خدا محوري و سرانجام بلاي دوري از خورشيد روشني بخش ولايت و رهبري[1] و زمينه ساز حضور ناپيداي دشمن در هر خانه و محله بوده و نشان از غربت انسانها با دست آوردهاي فكري فرهنگي ناب اسلامي دارد. حادثه‎اي كه دشمن شادمان و خرسند، ورود خود را قطعي دانسته و به دور از هر گونه مقاومت مردانه در هر كوي و برزن آرمانهاي خود را تحقق يافته مي‎پندارد زيرا اخلاق، آداب و رسوم و شيوه‎هاي مطلوب خويش را در كمترين زمان به ديگران آموزش مي‎دهد و آنان نيز با حرص خاصي مي‎آموزند و مي‎آموزانند و از سر جهالت و تهي مغزي به اين خود باختگي، افتخار (!!!) مي‎كنند.
اسپنسر فيلسوف معروف انگليسي خلا فرهنگي جوامع و خشكسالي مزرعه وجود انسانها را از فرهنگ ناب خودي، بدين گونه ترسيم نموده و شيوه جايگزيني آن را بيان مي‎كنند.
«اخلاق و آداب و زبان و تمدن خودتان را به اقوام و مردم مورد نظر خود بياموزيد و آنان را به حال خودشان واگذاريد كه «هميشه» از آن شما خواهند بود.»[2]
رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آيت الله خامنه‎اي در سخني كوتاه، بلندي عظمت اين ارمغان الهي را گوشزد نموده، همگان را به غني سازي انديشه و روشني بخش رواق وجود فرا مي‎خوانند:
«بزرگترين بلا براي يك ملت اين است كه بخشهايي از فرهنگ و تمدن خودش به مرور زمان از حافظه‎اش پاك شود و اصلاً آن را به ياد نداشته باشد. اين خيلي بلاي بزرگي است و متأسفانه غربيها با ما اين كار را انجام دادند...[3] هدف استكبار جهاني كه در راس آن آمريكاست در مواجهه با ايران اسلامي، فقط اسلام است.
و هيچ مسأله ديگري در ميان نيست.[4] امروز بي ديني، بي ايماني و تهي بودن از اعتقاد مذهبي يك ضد ارزش است در بسياري از نقاط عالم اين كار انجام گرفته و در بسياري ديگر هم انجام خواهد گرفت.[5] آبادي خاك و گل بدون آبادي دل هيچ ارزشي ندارد... والله كه آمريكا از هيچ چيز ملت ايران به قدر مسلمان بودن و پايبندي به اسلام ناب محمدي ناراحت نيست.»[6]
ب) دميدن روح تعهد و پرورش رشد سياسي آموزه‎هاي زندگي ساز آيات قرآن و سخنان معصومان ـ عليهم السّلام ـ رواق وجود آدمي را پر از آينه‎هاي معنويت و تعهد مي‎نمايد. به گونه‎اي كه نه تنها اسير جلوه‎هاي فريباي زندگي نشده، بلكه از چنگال هواها و هوسهاي خود نيز به سلامت رهيد، و هماره در صبح سلامت از آز و نياز به سر مي‎برد تا زندگي دنيا را بهشت نقد ياد خدا و سعادت جاودان نظاره كند[7]
افزون بر شناخت خود در جهان هستي و درك بايدها و نبايدهاي بندگي، بينش برتر نسبت به جايگاه دين باوران در نگاه ستمگران و شيوه‎هاي خدا جويان در برخورد با مستكبران، ضروري است روشني كه پروردگار بزرگ، ما را به سوي آن دعوت كرده است تا حضوري آگاهانه و نگرشي انديشمندانه يابيم و از ارزشهاي عرشي خود پاسداري نماييم (يا ايها الذين آمنوا خذوا حذركم فانفروا ثبات او انفروا جميعاً)[8]
دوري از بصيرت و بينش انحراف رهبران فكري فرهنگي جامعه را به دنبال دارد و در پي آن موجب فراموشي آدمي از جايگاه اصلي خود در اجتماع و روي بردن به ظواهر دلرباي لذات زودگذر مي‎شود، در افلاك زماني ارزشهاي انقلابي اسلامي به فراموشي سپرده شده، دشمن پاي تجاوز خود را بر انديشه و فكر ما گذارده نعره زنان به تسخير همه هستي و تمامي دين و دانايي ما مي‎پردازد.
در پرتو دشمن شناسي ـ كه سفارش هميشه مقام والاي رهبري حضرت ‌آيت الله خامنه‎اي بوده است.[9] به خوبي به برخوردهاي روحي و تنشهاي رواني وي پي مي‎بريم. حيله‎اي دقيق كه به دنبال آن ناتواني، ضعف و سستي و سرانجام تسليم خواهد بود. در حالي كه پروردگار بزرگ با گوشزد كردن چنين شيوه‎اي پيروان راستين انبيا را به راست قامتي، شكيبايي و پايمردي در راه آرمانهاي حيات بخش فرا مي‎خواند (و كاين من نبي قاتل معه ربيون كثير فما وهنوا لما اصابهم في سبيل الله و ما ضعفوا و ما استكانوا و الله يحب الصابرين)[10]
پس از اين روش بر خورد ديگر دشمن را در استفاده از دوستان جاهل، عالمان كور دل و منافقان سيه سرشت را مي‎بينيم كه در طول تاريخ، به خوبي هويداست. آري، ژرف نگري و بصيرت در تمام عرصه‎ها و صحنه‎ها از چنان اهميتي برخوردار است كه انسان از جبهه خودي تيري بر قلب او نمي‎نشيند و با نشاط و زنده به تعقيب حوادث مي‎پردازد. حقيقتي ارزشمند كه آيات به نور نشسته قرآن بر آن تأكيد مي‎كند. كه: انما يتذكر اولو الاباب (تنها خردمندانند كه عبرت مي‎گيرند) ان في ذلك لعبرة لاولي الابصار (به يقين در اين (ماجرا) براي صاحبان بينش عبرتي است) افلا تذكرون (آيا پند نمي‎گيريد) هل يستوي الاعمي و البصير[11] (آيا نابينا و بينا يكسانند)
ج) ارايه الگوهاي شايسته و اسوه‎هاي آسماني
دوستان وقت گل آن به كه به عشرت كوشيم سخن اهل دل است اين و به جان بنيوشيم نيست در كس كرم و وقت طرب مي‎گذارد چاره آن است كه سجاده به مي بفروشيم خوش هوايي است فرح بخش خدايا بفرست نازنيني كه به رويش مي گلگلون نوشيم[12] آگاهي از كتاب پر عظمت هستي و توجه به اين نكته كه انسان در ‎آغوش آفرينش، همانند نگيني درخشان بر فراز هستي نمايان است و با برتريهاي روحاني و عقلاني خويش زينتي چشم نواز و دل آرا به آفرينش بخشيده است، مي سزد كه هيچ گاه گوهر وجود خود را آلوده به غبار هواها و هوسها ننماييم، به دنبال جايگاه برتر خود در عالم وجود باشيم كه همانا «خليفه الله» بودن و رسيدن به «مقام آدميت» است.
از اين رو وظيفه هر يك از ما در هدايت خود و ديگران پاسداري از ارزشهاي انساني و حفظ فرهنگ خودي و در پي آن معرفي الگوهاي ارزشمند و به دور از هر نوع انحراف فردي و اجتماعي است. زيرا پيشينه يك ملت و هويت مردم در آينه تمدن گذشته و آداب و رسوم آنان نمايان مي‎شود.
توجه شايسته و بايسته به افواج جوانان و احساسات پاك و مقدس آنان در الگو پذيري ما را بر آن مي‎دارد، پيش از ديگران و بيش از ديگران از گنجينه‎هاي معارف خود استفاده كنيم و نمونه‎هاي زندگي ساز و حيات بخش را در چهره‎هاي زيبا و حركت آفرين معرفي كنيم تا جلوه‎هاي فرهنگ غرب از چنين ويژگي سود بجويد و آينده سازان جامعه را به سوي خود نربايد.
اگر كليسا با ساختن دهها هزار مدرسه، دبيرستان، يتيم خانه، جذام خانه، بيمارستان، درمانگاه و اردوگاه با تمام تجهيزات به نبرد با اسلام و اسلام خواهان آمده است.
اگر انجيل را به 1200زبان دنيا ترجمه نموده است.
اگر با دهها زبان به ترويج مسيحيت ـ از راديوهاي دنيا ـ مي‎پردازد و اگر پاپ صليب بر گردن معبود كج انديشان و منحرفان مي‎افكند و...[13]
براي يك هدف و آن جذب مردم دنيا به اعتقادات گوناگون مسيحيت و ادعاي ارايه الگوي تمام عيار در تمامي صحنه‎هاي زندگي است.
بي جهت نيست كه مكاتبات مستمر از طريق صندوقهاي پستي، مأموريتهاي ديپلماتي، جنگهاي رواني، نوشتن كتاب به اسم اسلام شناسي عليه اسلام، تشكيل اردوهاي پسر و دختر و گروههاي پيش آهنگي، ارايه مد لباس و القاي مصرف گرايي، ايجاد تكنولوژي و تهيه عكس و فيلم و مجله‎هاي نابهنجار، سرعت غير قابل توصيفي گرفته و دشمن فكر و فرهنگ ديگر ملتها را تحت الشعاع آن قرار داده است.[14]
وجود بيش از 5000 مجله و روزنامه در بيش از دو ميليارد تيراژ و ترجمه برخي نشريات به 80 زبان دنيا به همراه 150000 روحاني مسيحي در سراسر دنيا بيانگر درك دشمن از عظمت و پويايي دين اسلام و تجهيز تمام عيار آنان در ربودن فكر و فرهنگ تمام ملتها بويژه جوانان و نوجوانان است.[15]
در نگاهي گذرا به آينده و تأملي انديشمندانه به دهه سوم انقلاب كه پيش روي ماست، در مي‎يابيم توسعه فرهنگي و رويش آموزه‎هاي اخلاقي در انديشه و قلب ما گام نخستين در رويارويي با تهديدهاي دشمنان است تا در پرتو آثار و بركات آن همه با هم با همدلي و همراهي:
دست در دست دهيم به مهر، ميهن خويش را كنيم آباد.
پروانه گون اطراف آفتاب وجود رهبري حضور داشته باشيم، بنيانهاي فكري فرهنگي اكنون و آينده خود را پي ريزي كنيم و به دور از هر نوع دلباختگي به ديگر فرهنگها، اصول اقتصادي و سياسي اجتماعي معارف ناب خويش را در صحنه‎هاي مختلف ايجاد كنيم.[16] و با تمام توان در دفاع از ارزشهاي آسماني آيين اسلام بكوشيم.

[1] . دستهاي ناپيدا (خاطرات سياسي مستر همفر)، ص 59 تا 62، (با تلخيص فراوان).
[2] . رك: اسلام بر سر دو راهي، ص 23.
[3] . فرهنگ و تهاجم فرهنگي (مجموعه‎اي گرانسنگ از رهنمودهاي رهبر عزيز انقلاب)، ص 106 و 107.
[4] . همان، ص 124،‌نك مجله كوثر (آستان مقدس حضرت معصومه ـ عليها السّلام ـ)، ش 16 و 17 مقاله اسلحه مهاجمان فرهنگي، به قلم نويسنده.
[5] . همان، ص 132.
[6] . همان، ص 134.
[7] . نك: تفسير التحرير، ج 14، ص 130 و 249، ج 23، ص 123؛ تفسير الميزان، ج 14، ص 178، تفسير الجديد، ج 7، ص 436، تفسير نمونه، ج 13، ص 239.
[8] . نسا 71 (اي كساني كه ايمان آورده‎ايد (در برابر دشمن) آماده باشيد (اسلحه خود را برگيريد) و گروه گروه (به جهاد) رويد يا به طور دسته جمعي رويد.)
[9] . نك‌: سخنرانيهاي مقام معظم رهبري در شش ماه گذشته و تأكيد فراوان معظم له بر دشمن شناسي و شيوه‎هاي او.
[10] . آل عمران 146 (چه بسا پيامران كه همراه او توده‎هاي انبوه كارزار كردند و در برابر آنچه در راه خدا بديشان رسيد، سستي نورزيدند و ناتوان نشدند و تسليم (دشمن) نگرديدند و خداوند شكيبايان را دوست دارد) رك: تفسير صافي، ج 1، ص 168، تفسير الفرقان، ج 6، ص 32.
[11] . رعد / 9، آل عمران / 13، جاثيه / 23، رعد / 16، نك تفسير اطيب البيان، ج 3، ص 121، انوار التنزيل، ج 2، ص 6، تفسير الكبير،‌ فخر، ج 19، ص 31، تفسير الفرقان، ج 13، ص 291.
[12] . ديوان حافظ‎ غزل 369.
[13] . قرآن و تبليغ، ص 15 و 16.
[14] . همان، ص 17.
[15] . همان، ص 19.
[16] . نك: فرهنگ و تهاجم فرهنگي (مجموعه رهنمودهاي مقام معظم رهبري) صحيفه نور (بخش ديدگاههاي حضرت امام خميني (ره) درباره دشمن شناسي، بينش و اخلاص) مجله صحيفه مبين، ش شعبان، مقاله دشمن شناسي و شيوه برخورد دين باوران با دشمنان (به قلم مؤلف)
احمد لقماني - بهاران بهمن (ويژه نامه رسالت)، بهمن 1381
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :